Acest anunt nu mai este activ

Detalii loc de munca

Descrierea jobului

Descrierea postului: MAMA SOS crează un mediu de viaţă, îngrijire şi educaţie de tip familial, caracterizat prin afecţiune şi stabilitate şi adecvat dezvoltării personalităţii fiecărui copil (în plan fizic, psihic, emoţional, social şi spiritual). În mod concret, această profesionistă în îngrjirea copilului răspunde pentru o familie substitutivă SOS şi pentru casa în care trăieşte şi lucrează alături de fete şi băieţi de vârste diferite (cuprinse, de regulă, între 2 şi 15 ani). Ea este direct răspunzătoare pentru îndrumarea fiecărui copil aflat în îngrijirea sa către o viaţă independentă. Principalele sarcini: •Îşi asumă, pentru o perioadă variabilă de timp, rolul unui părinte oferind copilului siguranţă, înţelegere şi afecţiune; îngrijire, socializare şi educaţie individualizate; recuperare, suport şi pregătire pentru viaţă •Asigură igiena şi hrănirea corespunzătoare a copilului •Observă permanent starea de sănătate a copilului şi intervine prompt pentru prevenirea îmbolnăvirilor şi pentru tratarea afecţiunilor •Orientează copilul către cea mai adecvată modalitate de educaţie şcolară şi extraşcolară, în acord cu potenţialul şi cu interesele acestuia •Comunică cu copilul într-un climat de încredere, respectându-i opiniile şi confidenţele •Oferă un exemplu personal şi a unui model de viaţă pentru copii •Cultivă aptitudinile şi comportamentele dezirabile ale copilului •Îndrumă copiii în a-şi asuma responsabilităţi şi în a lua decizii adaptate vârstei, intereselor şi capacităţilor lor, în vederea formării autonomiei lor personale •Facilitează relaţia fiecărui copil cu familia sa naturală, cu vecinii şi cu comunitatea locală •Semnalează situaţiile de criză referitoare la copil către responsabilii legali ai acestuia şi gestionează aceste situaţii în vederea reechilibrării copilului •Organizează viaţa zilnică a familiei sociale •Îndeplineşte sarcinile administrative legate de asistarea copiilor şi de bunul mers al gospodăriei •Comunică cu organismul privat autorizat angajator conform îndatoririlor contractuale •Participă periodic la cursuri de formare şi la perfecţionări oferite de către angajator

Cerinte

Cerinţe: •Motivaţie puternică pentru lucrul cu copiii •Disponibilitate de a se muta în Satul SOS Cisnădie – judeţul Sibiu •Experienţă practică în îngrijirea şi educarea copiilor •Iniţiativă şi adaptabilitate •Empatie, rezistenţă şi echilibru •Diplomă de bacalaureat Oferta: •Stabilitatea locului de muncă •Condiţii bune de muncă şi de viaţă în cadrul Satului SOS •Salariu adecvat profilului caritabil al organizaţiei noastre •Formare profesională iniţială şi continuă Numai persoanele selectate vor fi contactate în vederea participării la un prim interviu.

Restrictii

Nivel minim de educatie necesara Liceu / scoala profesionala