Detalii loc de munca

Descrierea jobului

Descrierea postului: Acest post este o substituire, de la 12.12.2013 pana la 14.01.2014, dupa terminarea caruia badanta va primi gratuit un post fix. Plecarea inspre Italia va fi in 9-10 decembrie 2013. De asistat o familie compusa din 3 persoane. 1 domn de 58 ani, slab, lucid, sociabil. A avut o paralizie la gambe dar este in faza de recuperare. Are ceva dificultati la a vorbi si la a-si misca mainile. Ia medicamente. Mananca singur. Nu poarta scutec. Badanta trebuie sa-l ajute la igiena personala, la imbracat, la a se ridica din pat, la a se aseza in pat, la a merge la baie. Tatal bolnavului are 84 ani, este lucid si autonom, merge, mananca singur, se spala singur, dar trebuie supravegheat, iar o data pe saptamana trebuie ajutat la dus. Trebuie ajutat la a-si lua medicamentele, trebuie sa i se masoare glicemia, sa i se faca insulina. Batranului i se administreaza si alte injectii, intramusculare. Mama bolnavului are 88 ani, este lucida in general dar din cand in cand mai are momente de confuzie. Mananca singura. Ia medicamete si face aerosol. Merge cu bastonul. Trebuie ajutata la igiena personala, la spalat, la imbracat. Uneori adoarme greu. Are caracter autoritar. Badanta are camera personala. Badanta trebuie sa gestioneze casa, sa gateasca si sa se ocupe de curatenia casei Salariul net este 800 euro/luna. Libere: 2 ore pe zi + joia dupa-masa si duminica, sau platite in plus daca se lucreaza la cererea familiei.

Cerinte

Cerinte: Femeie care sa aiba experienta la ingrijirea batranilor, care sa vorbeasca italiana, sa fie curata, amabila si rabdatoare. Acceptam candidate din toata tara.