Detalii loc de munca

Descrierea jobului

Programul nostru este destinat tuturor persoanelor cu orice tip de calificare (chiar si necalificati), precum si cadrelor medicale (asistenti medicali, medici, infirmieri), asistenti sociali, etc. care doresc sa lucreze in Marea Britanie in Case Rezidentiale (azile particulare de asistenta sociala) pe post de CARE ASSISTANT in ingrijirea de persoane. - Selectia aplicantilor se face pe baza unui dosar si a unui interviu in limba engleza. Periodic organizam si interviuri de selectie direct cu angajatorii din Marea Britanie, care doresc sa selecteze personal candidatii. - Aplicantul va fi angajat la o Casa Rezidentiala pe post de Care Assistant, unde va lucra in medie 40 ore/saptamana + orele suplimentare daca este cazul. Concomitent aplicantul va fi inregistrat la un colegiu pentru efectuarea cursului QCF NVQ Diploma Level 2 (Qualifications and Credit Framework) in sistemul Health and Social Care din Marea Britanie. Periodic un Supervizor (Assesor) de la colegiu va veni la locul de munca al candidatului pentru a efectua o evaluare asupra activitatii sale si a experientei in munca acumulate. - Durata cursului este de 1 an. - Dupa obtinerea atestatului QCF NVQ Diploma Level 2, aplicantul poate efectua daca doreste si Level 3. Fiecare nivel ofera posibilitatea de crestere salariala, precum si promovarea pe post superior in functie de companie. Aceste certificari sunt acordate de catre statul englez prin Edexcel. - Pentru persoanele interesate de program, informatii mai detaliate despre cursul QCF NVQ Diploma Level 2 se pot obtine la sediul agentiei, telefonic sau pe e-mail. - Durata medie de asteptare a Permisului de Munca (Yellow Card) din Marea Britanie este de aproximativ 4 luni, mai putin sau mai mult in functie de rapiditatea cu care autoritatile engleze de la Home Office proceseaza actele si elibereaza permisul de munca, precum si de numarul de locuri de munca disponibile la momentul respectiv. In cazul barbatilor durata de asteptare poate fi mai mare, deoarece numarul locurilor de munca sunt mai reduse decat cele alocate femeilor. - Agentia ofera aplicantilor asistenta detaliata de calatorie pana la locul de munca si intermediaza la cererea acestora obtinerea biletelor de avion prin agentiile de turism colaboratoare. - In functie de aeroport, ziua si ora de sosire in Marea Britanie, aplicantul poate fi sau nu preluat de catre angajator direct de la aeroport. Se ofera - Contract de munca de la o Casa Rezidentiala pe postul de "Care Assistant" - Permisul de Munca (Yellow Card) eliberat de Home Office (statul englez) (IMPORTANT - Candidatul pleaca cu acest card din Romania in mana, in original!) - Salar brut intre 6.00 - 7.00 Lire Sterline/ora in functie de nivelul de limba engleza al candidatului si experienta in ingrijirea persoanelor. Taxele platite catre statul englez se returneaza ulterior prin programul Tax Back. - Se va lucra in medie 40 ore/saptamana + ore suplimentare platite. (In functie de salariul de incadrare initial + orele suplimentare se poate castiga brut pana la 1500 Lire Sterline/luna) - Cazare asigurata contra cost (aproximativ 50-60 Lire Sterline/saptamana in functie de locatie) - Masa pe durata programului de munca in functie de companie. - Asigurare medicala - 1 luna/an concediu de odihna platit - Asistenta dupa 1 an de munca pentru obtinerea "Blue Cardului" , care ii ofera aplicantului dreptul de munca pe tot teritoriul Marii Britanii in orice domeniu si fara nici o restrictie.

Cerinte

Conditii de inscriere in program - varsta maxima 55 ani (femei si barbati) - cunostinte de limba engleza la nivel conversational Acte necesare pentru dosar - Curriculum Vitae (Descarca CV) - Pasaport original + copie (obligatoriu original pentru obtinerea yellow cardului de la Home Office) - Copie Buletin - Copie Certificat de Nastere - Copie Certificat Casatorie (daca este cazul) - Cazier Judiciar - 4 poze tip pasaport - Adeverinta de la medicul de familie care sa ateste ca aplicantul este clinic sanatos. - Adeverinta de la serviciul pasapoarte ca aplicantul nu are interdictie de a parasi tara. - 2 recomandari de la locurile de munca anterioare. De preferat de la doua persoane prin care se demostreaza ca aplicantul a acordat ingrijiri unor persoane in varsta pe durata a minim 6 luni (redactate la calculator in limba romana sau engleza, nu scrise de mana). Pentru persoanele care nu pot obtine aceste 2 recomandari, acordam gratuit consultanta. Recomandarile cum ca aplicatul a mai acordat ingrijiri unor persoane, ajuta la obtinerea mai rapida a locului de munca. - Extras cont bancar in original cu un sold final peste 3000 Lei prin care aplicantul dovedeste ca are bani sa se intretina in UK pana obtine un prim salar si nu are nevoie de ajutor social din partea statului britanic. Preferabil extrasul de cont sa acopere ultimele 3 luni, sa fie semnat si stampilat de banca.