Detalii loc de munca

Descrierea jobului

RESPONSABILITATI / BENEFICII: 1. DENUMIREA POSTULUI: Consilier vanzari. 2. OBIECTIVUL POSTULUI: Consilier vanzari asigura vanzarea directa a publicatiilor media si serviciilor de agentie ce fac obiectul ofertei comerciale a organizatiei. 3. RESPONSABILITATILE POSTULUI: Consilier vanzari raspunde pentru corecta executare a contractelor si acordurilor incheiate cu clientii diuln portofoliu. Consilierul vanzari raspunde de intocmirea documentelor de livrare (facturi fiscale in conformitate cu acordurile incheiate cu clientii), incasari si plati cu numerar (chitante si dispozitii de plata/incasare), etc. 4. RELATIILE DE MUNCA Consilier vanzari este subordonat: Directorului de vanzari,. Consilier vanzari colaboreaza cu: - ceilalti angajati ai firmei; - serviciul financiar-contabil pentru confirmarea evidentei incasarilor de la clientii din portofoliu. Consilierul vanzarii este supraordonat fata de personalul cu atributii in livrarea marfurilor (soferi, manipulanti). Consilierul vanzarii reprezinta organizatia in fata clientilor si a potentialilor clienti pentru remiterea ofertei , consultanta tehnica si comerciala, negocierea, incheierea si executarea contractelor si acordurilor comerciale, conform delegatiei primite din partea Directorului de vanzari. 5. SCHITA POSTULUI Consilierul vanzarii desfasoara urmatoarele activitati: Identifica si contacteaza potentiali clienti in vederea remiterii ofertei, negocierii, incheierii si executarii contractelor comerciale; - Intocmeste oferte devanzare; - Acorda asistenta d.p.d.v. tehnic si comercial clientilor si potentialilor clienti; - Negociaza, incheie si asigura executarea contractelor si acordurilor comerciale; - Tine evidenta contabila primara si intretine relatiile cu clientii din portofoliu; 6. CONDITIILE FIZICE: Consilierul vanzarii isi desfasoara activitatea in biroul situat in Bucuresti si pe teren la sediile clientilor, avand acces la birotica, masina si telefon. 7. SALARIUL SI CONDITIILE ASIGURATE: Salariul realizat se bazeaza pe atingerea unei tinte de vanzari dupa depasirea careia se adauga comisioane direct proportionale cu valoarea produselor si serviciilor vandute. Consilierul vanzari isi desfasoara activitatea in cadrul programului de lucru al organizatiei de 8 ore pe zi , 5 zile pe saptamana cu un program zilnic flexibil convenit cu Directorul de vanzari. Consilierul vanzari beneficiaza de un concediu de odihna anual platit de 21 zile lucratoare. Programarea concediului de odihna se face conform dispozitiilor legale. Consilierul vanzari poate beneficia, in functie de rezultatele activitatii, de asistenta medicala privata si de asigurare de viata cu acumulare in fonduri (pensia privata), instruire de specialitate prin participarea la programe de training. 8. CARIERA PROFESIONALA: Consilierul vanzari poate promova in functia de Director vanzari.

Cerinte

CANDIDATUL IDEAL: Cerinte: * studii superioare finalizate sau in curs de finalizare; * experienta in utilizarea calculatorului: programele Microsoft Office (Word, Excel, Powerpoint, Outlook) si a Internetului; * abilitati de comunicare, negociere si persuasiune; * flexibilitate, sociabilitate; * rigurozitate in respectarea termenelor limita si a sarcinilor; Constituie un avantaj: * experienta in activitatea de vanzari, publicitate tiparituri si/sau BTL si/sau on-line; * intentia de colaborare pe termen mediu si lung; * orientare catre rezultate; * spirit competitiv si dorinta de afirmare;