Detalii loc de munca

Descrierea jobului

Responsabilitati - inregistreaza facturile de achizitii de marfuri si servicii emise de furnizori interni si externi (comunitari si extracomunitari) - intocmeste scadentarul facturilor de furnizori pe care il preda impreuna cu facturile departamentului de Trezorerie in vederea platii acestora - inregistreaza platile efectuate pentru fiecare furnizor in parte in programul de contabilitate - pentru furnizorii externi de servicii calculeaza impozitul pe veniturile nerezidentilor; - tine evidenta estimarilor pe furnizori si tipuri de cheltuieli - inregistreaza facturile de avans de la furnizori urmarindu-le ulterior si inchizandu-le in momentul sosirii facturii finale; - arhiveaza contractele de achizitii incheiate cu furnizorii, inclusiv toate modificarile efectuate la acestea si se ocupa de depunerea acestora in copie la ANAF (daca este cazul); - furnizeaza datele necesare incheierii contractelor de asigurare si urmareste incheierea acestora; - intocmeste/verifica/semneaza documente precum note contabile, jurnale contabile,balante de furnizori, Registrul de Cumparari; - asigura arhivarea corecta, conform reglementatilor in vigoare, a tuturor documentelor contabile primite de la furnizori si operate in contabilitate ; - reconciliaza lunar conturile de furnizori din balanta de verificare si propune solutii de rezolvare a eventualelor discrepante; - pune la dispozitia contabilului sef toate informatiile necesare pentru intocmirea diverselor rapoarte interne si/sau externe; - participa la lucrarile privind inchiderea anuala a exercitiului financiar (inventariere, audit, situatii financiare, etc)

Cerinte

Cerinte - studii superioare economice finalizate - min 3 ani experienta in contabilitate statutara romaneasca si o buna cunoastere a principiilor si a legislatiei contabile - abilitati de operare cu un program de gestiune contabila recunoscut - cunostinte de limba engleza Beneficii oferite - bonuri de masa - decont transport

Restrictii

Nivel minim de educatie necesara Diploma de facultate