Detalii loc de munca

Descrierea jobului

Postul este intr-o companie importatoare si distribuitoare de produse auto, prezenta pe piata din anul 2008, cu sediul pe Sos. Alexandriei, iesirea spre Bragadiru. Postul este incorporat in departamentul de contabilitate, raporteaza contabilului sef si colaboreaza cu restul echipei contabile si departamentul comercial. Operatiunile lunare deservesc un portofoliu de 500-600 de clienti activi. Activitatea de credit controlling implica: - inregistrari contabile in conturile de clienti, furnizori, banca si casa - confirmari si reconciliere de soldurilor cu clientii - intocmirea si transmiterea de notificari clientilor cu debite restante - informarea colegilor din departamentele comercial si juridic asupra riscului de neincasare si monitorizarea clientilor cu risc ridicat - pregatirea documentelor necesare departamentului juridic pentru recuperarea soldurilor (facturi cu termen scadent depasit, valoarea soldului, calculul penalitatilor) - elaborarea de rapoarte de cash flow

Cerinte

Candidatii trebuie sa indeplineasca urmatoarele cerinte: - studii economice - experienta pe un post similar de minim 2 ani - responsabilitate - atentie la detalii - abilitati de rezolvare de probleme - organizat