Detalii loc de munca

Descrierea jobului

Pentru Centrul nostru de Cercetare și Dezvoltare din Brașov, în cadrul Departamentului Operațiuni IT, suntem în căutarea unui Database and Application Engineer care să ia parte la provocarea de a lucra cu tehnologii de ultimă generație și cu sisteme distribuite. Infrastructura noastră numără zeci de servere în data centere din 5 țări care deservesc milioane de utilizatori din întreaga lume. Responsabilități: Departamentul Operațiuni IT este cel care asigură mentenanța și dezvoltarea infrastructurii pentru clienți interni și externi (servere, rețele, baze de date, servicii server) pentru operațiunile curente. În acest context, în cadrul echipei te vei ocupa de instalare, testare, întreținere, backup, optimizare si depanare de: baze de date, mail, FTP, web server și sistemul de monitorizare Nagios.

Cerinte

Absolvent de studii superioare în domeniile calculatoare sau informatică (ciclu de licență sau master), ai acumulat deja o bună experiență cu tehnologiile: MySQL, PostgreSQL, Apache HTTP Server, Round Robin Database, Sendmail, Dovecot, Oracle DB, Pro FTP și Directory Service, precum si cunoștințe despre instrumentele și mediul Linux. Posezi de asemenea cunoștințe generale de Office, precum și bune abilități de scripting (Bash, Perl și/sau PHP). Deținerea unei certificări Oracle Certified Professional - MySQL 5 Database Administrator, PostgreSQL DBA 8, Oracle Certified Expert - MySQL 5.1 Cluster Database Administrator, PostgreSQL CE 7.4 Gold, PostgreSQL CE 8 Silver, Oracle Certified Associate, Oracle Certified Professional reprezintă un atu. Dacă la aceste competențe se adaugă disciplina, gândirea logică și analitică profundă, orientarea către rezultate, precum și capacitatea de a rezolva probleme în completă autonomie, ești candidatul pe care îl căutăm și te invităm să faci parte din echipa noastră.

Restrictii

Nivel minim de educatie necesara Diploma de facultate