Detalii loc de munca

Descrierea jobului

Asistent comercial export cu Maghiara/ Bulgara/ Sarba/ Slovena/ Croata/ si Engleza mediu Principalele responsabilitati : - prospectarea telefonica a clientilor potentiali, identificarea nevoilor de achizitie a acestora si promovarea produselor din stoc; - traducerea informatiilor si pregatirea de prezentari pentru produsele propuse spre vanzare si difuzarea acestora catre grupurile de clienti interesati; - relationarea continua cu clientii potentiali, oferirea de devize informative privind produsele de interes, obtinerea de comenzi ferme si declansarea demersurilor de pregatire a acestora catre departamentele administrativ si logistic; - asigurarea unui control permanent asupra comenzilor deschise si asupra portofoliului de clienti, pentru fidelizarea acestora si generarea de noi comenzi; - pregatirea si difuzarea de anunturi privind ofertele noastre pe canale de comunicare specifice; - participarea la saloane internationale de prezentare a firmelor de profil, din domeniul destocajului, vanzari en gros, pentru identificarea de clienti potentiali si promovarea companiei si a produselor.

Cerinte

Candidatul ideal : - fire organizata si disciplinata, atentie la detalii; - fire competitive, orientata spre vanzare; - autonomie, creativitate; - experienta in vanzari, turism sau jurnalism poate constitui un avantaj; - competente in operare PC, Microsoft Office, SAP sau alte programe informatice; - vorbitor avansat al uneia din urmatoarele limbi: maghiara/ bulgara/ sarba/ slovena/ croata; - vorbitor (cel putin nivel mediu) al limbii engleze; - limba franceza constituie avantaj, dar nu e imperativ.