Detalii loc de munca

Descrierea jobului

Programul Internship S.U.A. ofera studentilor sau proaspetilor absolventi posibilitatea de a munci si calatori in S.U.A. pe o perioada de maxim 12 luni. Te asteapta o experinta unica si sansa de a cunoaste mai multe despre stilul de viata american din punctul de vedere al cetateanului obisnuit si nu doar al turistului . Programul Internship SUA destinat exclusiv pentru studenti si proaspeti absolventi este accesibil prin viza J-1 care va da dreptul legal de a munci pe teritoriul S.U.A. avand aceleasi drepturi ca orice angajat american pe o perioada de pana la 12 luni. In functie de disponibilitatea ta de a munci poti avea legal mai multe slujbe cu conditia sa iti respecti contractul de munca initial. Plasamentele se fac prin cadrul American Hospitality Academy (AHA) si angajatorii sunt de regula hoteluri de 5 stele. La finalizarea programului de formare in Statele Unite, stagiarii ar trebui sa aiba aprofundate competentele si cunostintele lor de baza ajungand la o mai buna intelegere a metodologiei si tehnicilor americane . Avand in vedere acest scop general, AHA a dezvoltat un program de formare structurat, care include ghiduri online de competenaa profesionala, dezvolta seminarii de schimb cultural, care sunt componenta de formare practica a programului. Participantii vor avea avantajul de a participa la eCampus-ul AHA si oportunitatea de a castiga certificare de la American Hospitality Academy. Costul programului pe 12 luni este de 2600$ ( suma se poate plati in rate si anume 1500$ plata initiala si restul de 1100 $ se platesc prin "pay as you earn" adica vi se deduce din salar in fiecare luna 100 $ ). Se poate alege si perioada de internship de 6 luni, 12 luni fiind perioada contractuala maxima. In aceasta suma avand inclus: - Plasarea intr-un internship platit - Cost administrativ pe care il presupune procesarea vizei - Costul de trimitere a documentelor - Manuale necesare - Certificat profesional de la compania angajatoare - Informatii de care aveti nevoie inainte de plecare Serviciile noastre includ: * asigurare medicala pe perioada sederii in SUA in conformitate cu prevederile legale din SUA; * obtinerea formularului DS 2019 si procesarea dosarului pentru Ambasada SUA ; * asistenta in completarea formularelor DS 156, DS 157, DS 158 necesare solicitarii vizei J1; * asistenta 24/7 pe toata durata desfasurarii programului atat din partea noastra cat si a partenerilor nostri americani; * consultanta gratuita in vederea recuperarii taxelor; * asistenta in gasirea celor mai bune oferte pentru bieletele de avion. Alte cheltuieli: * 35 USD - taxa SEVIS * 131 USD - taxa pentru viza si 11 USD taxa pentru codul PIN care se achita la orice sucursala a Bancii Transilvania. Aceasta din urma poate fi platita de mai multi studenti (maxim cinci), fiind posibila programarea tutor in cuantumul minutelor platite cu cei 11 USD. * transport: bilet de avion - cu ajutorul partenerilor nostri directi, asiguram preturi foarte avantajoase participantilor Work Experience * bani de buzunar Oferta (bonusuri, beneficii): Cele mai multe slujbe vor fi platite cu aproximativ 8,50 - 11 USD/ora.

Cerinte

Cerinte: - Sa fiti student cu minim 2 ani de studiu finalizati sau proaspat absolvent (Daca nu mai sunteti student sau aveti mai mult de un an de la data absolvirii facultatii NU mai sunteti eligibil pentru obtinerea vizei J1 si va trebui sa va facem procedurile pentru trainee . Pentru trainee veti putea obtine viza doar daca aveti studii pe domeniul ales, de exemplu turism/hotelier sau accountant). - Varsta intre 20-35 ani. - Absolvent de facultate sau student la zi cu minim 2 ani de studiu efectuati pana la data plecarii in S.U.A. - Cunostinte de limba Engleza - Responsabilitate, atitudine pozitiva, flexibilitate, adaptabilitate

Restrictii

Nivel minim de educatie necesara Diploma de facultate