Detalii loc de munca

Descrierea jobului

Ministerul Transporturilor şi Infrastructurii a mandatat asocierea PwC – D&B David şi Baias - George Butunoiu să recruteze managementul superior (directorii generali şi membrii consiliilor de administraţie) pentru companiile cu cifra de afaceri mai mare de 7,3 mil Euro aflate sub autoritatea sa, în conformitate cu prevederile OUG nr. 109/2011 privind guvernanţa corporativă a întreprinderilor publice. Compania Nationala de Cai Ferate “CFR”-SA (CFR SA sau CFR Infrastructura) a fost infiintata la data de 1 octombrie 1998, in baza Hotararii Guvernului Nr. 581/1998, prin reorganizarea Societatii Nationale a Cailor Ferate Romane si functioneaza conform acestei hotarari, HG ce include si statutul societatii, si a diverselor legi si normative care ii reglementeaza activitatea si care sunt prezentate in anexa. Misiunea postului Functionarea CFR SA face obiectul si este cuprinsa intr-un acord cu FMI, care a stabilit un set de obiective strategice (vezi anexa) care vor fi incluse in mandatele noului CA si al noului Director General. Noua conducere va fi mandatata cu putere si autoritate largi si va avea ca principala misiune sa eficientizeze activitatea acestei companii si sa o aduca la standarde europene intr-un timp rezonabil de scurt. Directiile si actiunile strategice vor fi discutate cu candidatii in fazele avansate ale procesului de recrutare in asa fel incat cel putin o parte dintre acestea si cateva obiective cuantificabile generice sa poata sa fie incluse in contractul de mandat al noii conduceri, restul criteriilor de performanta urmand sa fie identificate si detaliate, cat mai repede posibil, si dupa preluarea postului. Rolurile si responsabilitatile generale sunt cele obisnuite pentru orice post similar din mediul privat sau in companii publice de dimensiuni comparabile. Diferentele specifice pentru CFR SA sunt putin semnificative.

Cerinte

Profilul candidatului ideal este profilul uzual corespunzator nivelului de senioritate necesar ocuparii unui asemenea post intr-o companie privata sau publica de mari dimensiuni si cu o mare complexitate a activitatii; Pachetul salarial si de beneficii va fi motivant si va lua in considerare nivelul pietei pentru companiile cu profil similar.

Restrictii

Nivel minim de educatie necesara Colegiu / studii postliceale