Detalii loc de munca

Descrierea jobului

Se va lucra la montarea unui pod rulant de mari dimensiuni, din otel pentru o centrala AREVA. Asambleaza structura metalica din otel (S460) exclusiv prin puncte de sudura (pointage=fixarea pieselor intre ele prin aplicare de puncte de sudura si cu respectul dimensiunilor specificate in plan) Candidatul ideal trebuie: - sa cunoasca limba franceza cel putin la nivel conversational ( vorbit, inteles, scris) - sa aiba sau sa corespunda urmatoarelor calificari: NF EN 287-1 138 P FW 2 M t 15 PF sl NF EN 287-1 138 P FW 2 P t 15 PF sl - sa respecte temperatura maximala, pregatirile pentru sudura (aliniere, polizare margini, distante) - sa citeasca un plan pentru a indica pe piese numerele de repere de sudura US - sa execute sudura MAG - sa stie toate pozitiile de sudura (vertical, orizontal, inclinat, plafon) - sa pregateasca (curata/polizeaza) suprafetele pieselor ce urmeaza a fi sudate - sa respecte cu strictete parametri planului (dimensiuni, distante, joc) - sa cunoasca si respecte reactia materialului in timpul operatiei de punctare - dupa operatia de punctare sa traseze indicii pentru operatia de sudura - capabil sa citeasca planul pentru a indica pe piese numerele de repere pentru sudura Profile metalice diferite (O, L, U), grosimi diferite 5mm – 20 mm Piesa finala – pod polar pentru centrala nucleara (pod polar RMP capacitate : 36T/6T, raza de actiune 34 m, greutate : 240 T) Munca la inaltime: nu Experienta dorita: 10 ani - montaj prin sudura (punctaj), material – otel, stapaneste tehnica de sudura MAG

Cerinte

Restrictii

Nivel minim de educatie necesara Liceu / scoala profesionala