Detalii loc de munca

Descrierea jobului

Firma de proiectare navala localizata in Marea Britanie angajeaza pe baza de contract de munca pe durata nedeterminata proiectanti de nave cu urmatoarele specificatii: - proiectanti componente mecanice -proiectanti instalatii electrice navale -proiectanti structuri -ingineri mecanisme de navigatie -arhitecti navali Atributii: Proectantii de componente mecanice, instalatii electrice, proiectantii de structuri vor dezvolta un proiect de baza,care poate consta intr-un desen, schita, chiar idee a clientului, realizand proiectul final astfel incat acesta sa poata fi implementat in productie. Proiectantii vor mentine permanent legatura cu inginerii care coordoneaza constructia navei si se vor incadra in limitele de buget si in termene de finalizare prestabilite.Dezvoltarea proiectelor se va realiza cu ajutorul pachetelor de programe 2D si 3D, astfel incat proiectul final ce se va implementa pe linia de productie sa corespunda conditiilor de mediu si scopului pentru care a fost comandat. Se vor dezvolta in egala masura proiecte pentru marina comerciala cat si pentru marina militara. Arhitectii navali sunt responsabili, conduc si coordoneaza activitatile de arhitectura navala. Activitatile coordonate includ: - schita de baza si amenajarile -schita de detaliu si amenajarile -analiza de stabilitate -examinarea structurilor -controlul stabilitatii navei - activitati suport pentru santierul naval -diverse alte sarcini de proiectare -managementul proiectului. Arhitectul naval este responsabil pentru modul in care controleaza activitatile si pentru dezvoltarea abilitatilor sale profesionale. Arhitectul naval furnizeaza suport Departamentului de Marketing , Grupului de Suport al Afacerii; va realiza coordonarea resurselor umane ale Departamentului de Inginerie. Inginerii de sisteme de navigatie raspund de conducerea activitatilor de proiectare a acestor sisteme. Activitatile de care raspund: - schita de baza a sistemelor de navigatie si a celor de tarm precum si dispunerea acestora - schita detaliata a sistemelor de navigatie si a celor de tarm precum si a dispunerii acestora -producerea P&ID(care vor fi dezvoltate de proiectantii componentelor mecanice) - rezolvarea problemelor la sistemele deja existente - legatura cu constructorii navei si cu clientii -modificarea sistemelor deja existente - diverse alte atributii legate de designul componentelor mecanice, chiar fara legatura cu mediul maritim -managementul proiectului Bonusuri/beneficii Oferta angajatorului implica: -contract de munca pe durata nedeterminata -diurna pentru cazare si masa -salariu orar cuprins intre 20-30 GBP pentru proiectanti fara studii superioare finalizate -salariu orar cuprins intre 30-40 GBP pentru cei cu pregatire superioara -oportunitate de lucru intr-un mediu profesional -dezvoltarea la standarde occidentale a cunostintelor practice si teoretice in domeniile inginerie, proiectare si arhitectura navala -oportunitatea de a lucra pentru clienti localizati in mai multe tari Interviurile vor fi realizate direct de catre reprezentantii angajatorului in fiecare din localitatile unde se afla candidatii( ex: Constanta, Galati, etc). Oferta nu presupune nici un cost suportat de candidati/angajati.

Cerinte

Cerintele angajatorului vizeaza urmatoarele aspecte: -cunoasterea excelenta a programelor specifice proiectarii asistate de calculator: 2D si 3D pentru proiectanti, Autocad si Math Cad pentru inginerii proiectanti de sisteme de navigatie; -experienta practica de minim 6 luni in realizarea de proiecte, schite, arhitectura navala -cunoasterea de catre inginerii proiectanti ai sistemelor de navigatie a urmatoarelor sisteme si a comportamentului acestora in mediul marin si in afara acestuia(pe tarm): 1. HP and LP air 2.sisteme fluide(combustibil, ulei, balast, apa dulce) 2.tratamentul pentru apa de canal, apa neagra si gri 3.sisteme pe aburi 4.sisteme hidraulice 5.generare si distributie a curentului electric 6.sisteme de propulsie si manevra - cunoasterea limbii engleze -disponibilitatea de lucru in mediu multicultural -disponibilitate pentru deplasare pe santiere situate in UK dar si in alte tari -studii superioare finalizate si experienta practica de min.6 luni (arhitecti navali si ingineri proiectanti sisteme de navigatie) -studii in curs si experienta practica de minim 6 luni pe proiecte similare in tara si/sau strainatate pentru proiectanti - managementul timpului astfel incat finalizarea proiectelor sa se realizeze la termen si sa se incadreze in bugetul proiectului -capacitate de invatare rapida si de adaptare la cerintele managerilor si clientilor