Acest anunt nu mai este activ

Detalii loc de munca

Descrierea jobului

CANDIDATUL IDEAL: • participarea la conferinte de presa; • culege informatii si redacteaza materiale in domeniul specific; • participa la proiectarea continutului publicatiei; • mentine o relatie permanenta cu reprezentantii companiilor si cu cei ai institutiilor din domeniu, identifica noi surse; • colaboreaza cu colegii de departament, angajatii celorlalte departamente si da curs solicitarilor formulate de catre redactorul-sef; • propune redactorului-sef adjunct si redactorului-sef subiecte care pot face obiectul unor materiale; • contribuie la completarea bazei ce contine datele de contact ale surselor de informatii; • Identifica si propune subiecte care pot face obiectul unor materiale; • Se documenteaza (internet, T.V., agentii de presa, posturi radio, grupuri de discutii etc.) in vederea obtinerii informatiilor adiacente; • Realizeaza interviuri, reportaje. • Tine legatura cu institutiile conexe domeniului de editare al departamentului din care face parte; • Contribuie la completarea bazei ce contine datele de contact ale surselor de informatii; • posibilitati de dezvoltare profesionala; • cultura organizationala orientata spre inovatie, profesionalism si angajament.

Cerinte

RESPONSABILITATI / BENEFICII: • Experienta jurnalistica obligatorie • Limba engleza/ italiana / germana, nivel avansat; • Cunostintele aprofundate in domeniul transporturilor/ economic/ auto/ constructii/ logistica • Absolvent(a) studii superioare (constituie un avantaj facultatea de jurnalism); • Sa aiba abilitati de bun comunicator; • Sa posede cunostinte despre personalitatile locale si internationale; • Sa fie un bun documentarist; • Sa aiba disponibilitate pentru program flexibil; • buna cunoastere a PC-ului; • Experienta anterioara in domeniul jurnalismului.

Restrictii

Nivel minim de educatie necesara Diploma de facultate