Detalii loc de munca

Descrierea jobului

Pozitia aceasta se adreseaza unui programator versatil care sa lucreze ca parte a echipei noastre internationale folosind Python, Linux si procese moderne Agile Development (incluzand programarea in perechi, unit tests, peer code review, test driven development si automated testing). Cel care se ocupa de software development este responsabil pentru designul si dezvoltarea de module noi pentru viitori useri ai platformei noastre eClinical si pentru sustinerea imbunatatirii continue a softului nostru. Responsabilitatile aditionale cuprind definirea, implementarea standardelor si revizuirea estimarilor de development. Responsabilitati: • Designul si implementarea de aplicatii web distribuite folosind Python pe Linux precum si Django, JavaScript, CSS, Ajax si altele • Design, development si dezvoltarea arhitecturala folosind in principal Python ca limbaj orientat pe obiecte pentru construirea unei platforme • Contributie in definirea standardelor Cmed Product Development de lucru si codificare • Efectuarea unei serii de activitati de imbunatatire de software, incluzand 3rd line support • Configurarea, mentinerea si imbunatatirea mediului de development si a tool-urilor aferente • Asistarea, la cerere, in activitati care il privesc pe client • Intocmirea si intretinerea documentatiei tehnice necesare • Oferirea de ajutor si training tehnic pentru colegii mai neexperimentati – Junior Software Developeri • Imbunatatirea continua a abilitatilor si cunostintelor tehnice • A fi parte integrata a echipei noastre Agile/ Scrum

Cerinte

Cerinte minime: • Studii de licenta sau de masterat in informatica ori experienta echivalenta pe software development • Cunostinte OOSE (object orianted software engineering) • Experienta pe platformele Linux/ Unix • Cunoasterea tehnologiilor Web moderne (ex. JavaScript, AJAX, JSON, jQuery) • Bune cunostinte a bazelor de date relationale • Cunostinte solide a tuturor fazelor SDLC (software development lifecycle) • Bune abilitati analitice si de rezolvare a problemelor • Abilitati interpersoanle excelente – capabil de a lucra ca parte componenta a unei echipe si de a stimula cooperarea echipei • Cunoasterea limbii engleze la un nivel avansat Profilul ideal: • Mai mult de 3 ani experienta in software development • Buna experienta de lucru in Python • Buna intelegere a framework-ului Django • Experienta in software development pe platformele Linux/ Unix • Experienta cu Agile/ Scrum • Cunostinte solide de arhitecturi distribuite • Experienta de lucru cu cel putin un limbaj orientat pe obiecte (Java, C#, C++, Smalltalk, Ruby, etc.)

Restrictii

Nivel minim de educatie necesara Diploma de facultate