Detalii loc de munca

Descrierea jobului

Strungari/Machinists Descriere loc de muncă Titlu: Strungar / Machinist Locuri disponibile: 10 Departamentul: Atelier de Fabricare Rapoarte către: Supervisor-ul Atelierului de Fabricare Locul de amplasare: Nordul Canadei; vor fi necesare deplasarile in provinciile Canadei Durata: Permanent Compensatii : 34.50 dolari / h, beneficii: pensie si sanatate Ore de lucru: Full-time, 40 h / saptamana, o ora suplimentara se considera 1.5 ore normale Cazarea este asigurata, dar este platita de angajat Responsabilități și sarcini - Citirea și interpretarea desenelor de inginerie, planurilor tehnice, diagramelor și tabelelor sau studierea mostrelor pentru a determina operația de prelucrare care urmeazăsă fie efectuata și ordinea celui mai bun plan de operatiuni - Calcularea si măsurarea dimensiunilor cat si a toleranțelor si organizarea pieselor de lucru - Configurarea, operarea și întreținerea varietatii de mașini-unelte incluzand unelete cu comandă numeric controlata de calculator (CNC) pentru precizie, masinarii pentru operatii non-repetitive cum ar fi : tăierea, frezarea, rabotare, găurire, și alte operațiuni - Taiere, îndoire, rulare, alezare, gaurire, forare, sudură sau modelarea metalului pentru a crea un stoc de componente sau produse. - Utilizarea de utilaje sau echipamente pentru sudură, lipire, insurubare, fixare a componentelor metalice - Potriveste si asambleaza componente metalice sau subansamble manual sau cu ajutorul echipamentelor. - Verifica dimensiunile produselor pentru acuratete si pentru a fi conform specificatiilor tehnice utilizand instrumente specifice - Indentifica si corecteaza defecte minore - Curata, lubrifiaza si mentine intr-o stare buna de functionare echipamentele tehnice - Este posibil sa seteze si sa pregateasca unelte pentru a fi folosite de operatori masinisti - Redacteaza documentele necesare la finalizarea operatiilor. - Participa la programele dedicate securitatii in munca. - Alte sarcini ce sunt legate de activitatea principala ce pot aparea pe parcurs

Cerinte

Calificări necesare: • Terminarea învățământului secundar sau minim 15 ani experiență de muncă • Minim 10 ani de experienta de muncă cu mașini CNC • Certificatul de Mester ca mașinist/strungar sau echivalentul acestuia • Abilități în programarea, configurarea, exploatarea și întreținerea mașinilor-unelte • Capacitate de citire, interpretare si identificare a erorilor privind desenelor de executie • Cunoastinte solide in operarea utilajelor si echipamentelor asistate de calculator • Capabil sa lucreze cu o varietate mare de echipamente de masura pentru obtinerea unor tolerante • Capacitatea de a citi și interpreta documente, cum ar fi regulile de siguranță, instrucțiuni de exploatare și întreținere, precum și manuale de utilizare • Indeplinirea sarcinilor de raportare zilnica a activitatii si mentinerea corespondentei • Certificat de calificare pentru mașiniști/strungari reprezinta un avantaj • Certificările de siguranță valabile reprezinta un avantaj • Permisul de conducere reprezinta un avantaj • Limbi straine: Engleza/Franceza-Nivel Mediu