Inapoi la joburi

Detalii loc de munca - România

Descrierea jobului - România

DESCRIEREA POSTULUI: Pentru postul de Asistent Dispecer Zbor, căutăm o persoană proactiva, sociabila, organizata, cu initiativa personala si simt dezvoltat al responsabilitatii, comunicativa, grad inalt de perspicacitate, resistenta la stres, cu abilitati orientate pentru controlul operational al zborurilor utilizand programele specializate pentru activitatile specifice, cu abilitati de prioritizare a sarcinilor, capabila sa gestioneze sarcini simultane utilizand diverse baze de date. Noul coleg/ă trebuie să fie doritor/doritoare să lucreze in domeniul aviatiei civile, într-un mediu de lucru tânăr alături de o echipă şi să cunoască limba engleză la nivel fluent (citit, scris si vorbit) Scopul general al postului presupune experienţă anterioară în activitati similare, cunoasterea temeinica a programelor de operare specifice Microsoft Office (in special Excel/Word/Power Point/ Outloook). Disponibilitate de studiu si dorinta de perfectionarea intr-o noua ramura de activitate ce implica utilizarea unui soft nou dedicat activitatii de planificare zbor; ACTIVITĂŢI PRINCIPALE ŞI RESPONSABILITĂŢILE POSTULUI: Postul de Asistent Dispecer Zbor face parte din departamentul Centru Control Operatiuni/Dispecerat si are ca si atributii principale: Pregătirea dosarelor de zbor conţinând informaţiile specifice zborului respectiv, precum planul de zbor operaţional, luând în calcul toţi factorii determinanţi, cum ar fi rapoarte meteo, date despre aeroporturi, limitări tehnice sau de altă natură consemnate în programul informatic, fără a se limita la acesta, conform cu Manualul Control Operaţiuni respectiv Manualul Dispeceratului Zbor al companiei; Asigurarea controlului operaţional al zborurilor din faza planificării acestora şi până la aterizarea sau anularea lor după caz; Asistarea Dispecerului de Zbor la interpretarea condiţiilor meteo, datelor Eurocontrol pentru prevenirea sloturilor, listarea Ordinelor de Misiune, precum şi orice altă sarcină este nevoie, în acord cu Dispecerul de Zbor; Urmărirea situaţiei zborurilor şi reacţionarea în cazul în care este necesar (modificări operaţionale, etc); Respectarea standardelor, a procedurilor si a politicilor care tin de resortul dispecerat/control operational, in concordanta cu Reglementarile Aeronautice in vigoare si cu standardele de securitate si calitate ale companiei; Aplicarea standardelor de proceduri, politici si control in functionarea departamentului, in concordanta cu cerintele Autoritatii Aeronautice Romane si a regulamentelor internationale. Asigurarea controlului operational al zborului incluzand planificarea zborului, monitorizarea acestuia, briefing meteo si informari asa cum sunt cerute de reglementarile in vigoare Calcularea de planuri de zbor operaţionale în scop de învăţământ sau în scop de evaluare a eficienţei curselor charter; Asigurarea coordonarii cu celelalte agentii sau autoritati externe ce au legatura cu operarea curenta a companiei; Gestioneaza activitatile legate de sloturile aeroporturilor. Asigura colectarea, multiplicarea, distribuirea si arhivarea documentelor de zbor dupa executarea acestora (JL/OFP, Load sheet, lista pasageri, bon combustibil, NOTAM/WX, rapoarte echipaj, etc.) Asigura asignarea echipajelor in system, in afara programului departamentului crew planning, in cazul in care apar modificari fata de planificarea publicata, cu respectarea timpilor de munca conform legislatiei in vigoare Verifica legalitatile timpilor de munca, in caz de intarzieri a zborurilor aflate in desfasurare, in afara programului departamentului crew planning si sa ia masuri pentru a nu duce la depasirea acestora; Se asigura de respectarea timpului de odihna pe a doua zi, cand echipajul care s-a depasit in ziua curenta, este planificat la zbor si a doua zi in continuare; Alte activitati si atributii specifice functiei conform fisei postului. PACHET SALARIAL ŞI BENEFICII: Oportunitatea de a începe cariera într-un domeniu de nişă al aviatiei civile care oferă posibilitatea formării la locul de muncă Suport continuu pentru creşterea profesională alături de o echipă entuziastă de tineri profesionişti Mediu de lucru antrenant. Salariu motivant si tichete de masa Alte beneficii acordate prin contractul colectiv de munca

Cerinte

CONSTITUIE AVANTAJ. Cunostine si experienta intr-o activitate similara. Cunostinte si experienta in coordonare-gestionare - dispecerat in activitate de transport. Stapanirea unor elemente fundamentale de management – ocuparea si experienta pe functii similare reprezinta un avantaj important. CERINŢE: Studii: absolvent/a studii medii ( natura tehnica/calculatoare/comunicare/ relatii publice ); Experienta de lucru in utilizarea de programe si gestiune baze de date Cunostine utilizare/operare PC, utilizare Microsoft Office ( Word, Excel, Outloook, PowerPoint) Cunostine limba engleza - nivel fluent (citit, scris, vorbit) Abilităţi de muncă în echipă Disponibilitate la program flexibil de munca cu zona de intensitate pe perioada de vara si diminuare pe zona sezonului rece.

1 pozitii disponibile 21 persoane au aplicat deja
Arata anuntul si prietenilor tai