Detalii loc de munca

Descrierea jobului

Analist control risc pentru compania TELEKOM Romania Pentru compania TELEKOM Romania, recrutam Analist control risc, pentru locatia Bucuresti. Locatia postului: Sector 1 (cladirea City Gate), Bucuresti Norma de lucru: Exclusiv Full time Program de lucru: L-V, in intervalul orar 9:00 – 17:00 Pachetul financiar include: parte fixa motivanta si bonuri de masa Obiective de performanta: -Aplicarea procesului de evaluare risc -Documentarea corecta si completa a cazurilor ce necesita evaluare risc -SLA – Service level agreement -Suport – Management & Monitorizare procese credit risc -Numar de actiuni/ cazuri tratate Rolul postului: Evalueaza riscul potential de neplata al clientilor si partenerilor (nationali/internationali) Telekom în faza de achizitie, si administreaza expunerea clientilor respectivi în ceea ce priveste riscul identificat în conformitate cu procedurile în vigoare. Detaliere responsabilitati: -Analizeaza informatiile relevante si documentele financiare ale clientilor pentru a determina gradul de risc. Analizeaza situatiile financiare prin interpretarea indicatorilor financiarii (de ex: indicatorii de rentabilitate comerciala, economica, gradul de indatorare etc) si stabileste valoarea limitei de credit ce urmeaza a fi acordata contractelor/clientilor evaluati. -Evalueaza riscurile de neplata aferente aprobarii solicitarilor specifice de esalonare/amânare la plata a datoriilor aferente clientilor/partenerilor Telekom; recomanda aprobarea/respingerea solicitarilor conform rezultatelor evaluarii (riscului identificat). -Evalueaza riscurile potentiale de neplata aferente acceptarii clauzelor contractuale non–standard de risc de credit ale clientilor/partenerilor specifici (la solicitarea acestora); recomanda aprobarea (partiala sau totala)/respingerea solicitarilor clientilor/partenerilor. -Participa activ la proiecte din domeniul evaluarii riscului de credit/ controlului expunerii vis-a-vis limita de credit -La cerere, asigura consiliere celorlalte departamente în probleme de evaluare risc de credite altor departamente. -Transmite conducerii, la momentul oportun, problemele aferente evaluarii riscului de credit; asigura feedback proactiv echipei de conducere pentru îmbunatatirea calitatii serviciilor furnizate. -Evalueaza riscul de credt asociat cu lansarea de noi servicii/produse si propune solutii proactive pentru gestionarea riscurilor identificate. -Analizeaza, evalueaza si interpreteaza date/indicatori aferenti riscului de credit, face recomandari pentru îmbunatatire si implementeaza/ofera sprijin pentru implementarea masurilor necesare. -Monitorizeaza si revizuieste periodic sau la cerere nivelul riscului de neplata înregistrat pe diverse zone (ex: Retail, Real Estate, Carrier Services) si se asigura ca toate problemele sunt investigate si raportate în conformitate cu nivelele de raportare stabilite. -Controleaza valoarea creditului acordat clientilor existenti prin tratarea cazurilor de depasire a limitei de credit. -Administreaza expunerea aferenta clientilor potentiali si existenti (in faza de achizitie si pe durata contractului) din punct de vedere al riscului de neplata identificat (ex. solicitari de plati in avans, garantii, plati ale datoriilor existente), in conformitate cu procedurile in vigoare.

Cerinte

Profilul candidatului trebuie sa includa: -Studii superioare economice sau echivalente -Experienta in interactiunea cu clientii de minim sase luni Cunostinte si deprinderi: -Cunoasterea regulilor gramaticii limbii romane. -Cunostinte tehnice generale despre domeniul companiei, cunostinte despre modul de utilizare si functionare a serviciilor oferite de companie. -Bune cunostinte de operare PC-pachetul MS Office Abilitati: -Facilitati de exprimare verbala si scrisa -Abilitati de prezentare, planificare si organizare. -Excelente abilitati interpersonale si de comunicare (la nivel de management). -Spirit de echipa, seriozitate, punctualitate -Capacitate de focalizare pe detalii -Capacitate de identificare si rezolvare de probleme; -Rigurozitate in indeplinirea atributiilor de munca -Disponibilitate de invatare continua si intr-un timp scurt -Cunostinte despre produsele si serviciile TELEKOM ROMANIA COMMUNICATIONS -Rezistenta la lucru in conditii de stres -Disponibilitate de invatare continua si intr-un timp scurt

2 pozitii disponibile 0 persoane au aplicat deja