Detalii loc de munca

Descrierea jobului

Recrutăm ASISTENT SOCIAL pentru SOS Centrul de Consiliere şi Sprijin pentru Copii şi Părinţi Cisnădie (jud. Sibiu) Descrierea organizaţiei SOS Satele Copiilor România Noi oferim o familie copiilor ajunşi în dificultate, îi ajutăm să-şi clădească singuri un viitor şi contribuim la dezvoltarea comunităţilor în care ei trăiesc. SOS Satele Copiilor s-a clădit pe baza unor convingeri şi atitudini fundamentale, ce reprezintă esenţa succesului nostru. În îndeplinirea misiunii noastre, următoarele valori durabile ne ghidează acţiunile, deciziile şi relaţiile: CURAJ, ANGAJAMENT, ÎNCREDERE, CREDIBILITATE. Descrierea postului: Angajatul urmează să asigure servicii primare de asistenţă socială familiilor beneficiare care au domiciliul în comunele Roşia, Vurpăr şi Chirpăr, în vederea prevenirii şi depăşirii unor situaţii de dificultate identificate. Principalele responsabilităţi ale asistentului social: • Realizează evaluarea socio-economică a familiilor (ancheta socială); identifică nevoile reale ale acestora şi propune servicii de intervenţie pentru copii şi familie; identifică resursele personale ale fiecărei familii şi resursele comunitare; • Consiliază familiile beneficiare în scopul menţinerii unităţii şi funcţionalităţii acestora; consiliază şi susţine copiii şi familiile în vederea prevenirii neşcolarizării copiilor şi/sau prevenirii abandonului şcolar; • Întocmeşte planul personalizat de consiliere pentru fiecare familie asistată şi monitorizează lunar progresul copiilor şi familiilor beneficiare; realizează şi implementează programul de activităţi şi întâlniri de grup pentru copii şi părinţi; • Se întâlneşte periodic cu ceilalţi membri ai echipei multidisciplinare şi interinstituţionale; • Face propuneri de închidere sau transfer al cazului; • Asigură monitorizarea post-servicii pe o perioadă de 3 luni.

Cerinte

Cerinţe (abilităţi, atitudine şi cunoştinţe): -Licenţiat în asistenţă socială -Cel puţin un an de experienţă relevantă în lucrul cu copii şi familii vulnerabile -Bucurie de a lucra cu şi pentru copii şi familii în dificultate; -Bună cunoaştere a drepturilor copilului şi familiei; conştientizarea şi înţelegerea problemelor de dezvoltare socială (educaţie pentru sănătate, HIV-SIDA etc.) -Empatie, simţ de răspundere -Abilităţi dezvoltate de comunicare şi organizare -Atitudine pozitivă şi orientat către rezolvarea de probleme -Permis de conducere categoria B (mobilitate) -Limba engleză -Cunoştinţe operare PC (MS Office) Oferta: Posibilitatea de a lucra pentru o idee generoasă pusă în slujba copiilor şi familiilor în dificultate, un salariu adecvat funcţiei şi profilului caritabil al organizaţiei, formare profesională precum şi oportunitatea de networking în mediul ONG din Sibiu şi din ţară. Persoanele interesate sunt rugate să trimită un CV şi o scrisoare de motivaţie până la data de 8 decembrie 2014. Vă rugăm să precizaţi că aplicaţi la postul “Asistent social PIF Cisnădie”. Numai aplicanţii selectaţi vor fi contactaţi în vederea participării la un prim interviu!

Restrictii

Nivel minim de educatie necesara Colegiu / studii postliceale

1 pozitii disponibile 2 persoane au aplicat deja