Detalii loc de munca

Descrierea jobului

Ca parte integranta a renumitului trust Burda International - prezent in 21 de tari cu peste 320 de titluri - care isi extinde rapid activitatile digitale in domenii extrem de variate atat in Europa Centrala si de Est, cat si in Turcia sau in Europa de Vest, Burda Romania este una dintre cele mai prestigioase edituri din tara si joaca un rol important in peisajul mass-media autohton, mai ales ca lider de piata in tiparirea de reviste; astfel, in portofoliul companiei se regasesc branduri puternice si de succes ca: HARPER`S BAZAAR, MARIE CLAIRE, COSMOPOLITAN, NATIONAL GEOGRAPHIC, MEN`S HEALTH. In plus, Burda Romania detine cea mai mare retea de distributie de presa din tara si realizeaza o gama variata de evenimente si proiecte. Burda Romania ofera spre ocupare postul de Business Development Manager!

Cerinte

Principalele atributii ale titularului de post:  Crearea si dezvoltarea planului anual de publishing, avand ca obiectiv cresterea businessului - in conformitate cu strategia companiei;  Stabilirea bugetelor, organizarea si gestionarea eficienta a resurselor financiare necesare productiei publicatiilor;  Dezvoltarea de noi proiecte integrate asociate brandurilor existente si coordonarea tuturor activitatilor legate de acestea;  Intocmirea si/sau centralizarea rapoartelor specifice;  Dezvoltarea de noi parteneriate si mentinerea celor existente;  Implementarea unor noi programe de dezvoltare, promovare si crestere a notorietatii brandurilor;  Participarea la evenimente publice si conferinte;  Verificarea respectarii strategiei licentiatorului pentru publicatiile aflate sub un astfel de contract;  Participarea activa alaturi de redactorii sefi la negocierea contractelor cu furnizorii de servicii editoriale (foto, text, etc). Specificatiile postului (experienta, abilitatile, competentele si cunostintele necesare):  Studii universitare finalizate;  Experienta de cel putin 2 ani in media pe o pozitie similara sau experienta in business development;  Cunostinte avansate de management al afacerilor  Experienta in Digital Media si/sau in producerea de evenimente constituie un avantaj semnificativ;  Cunoasterea portofoliului principalilor competitori;  Competente de operare pe computer: fotoeditare – basic, pachet Office (Excel – avansat)  Limba engleza de afaceri – avansat. Candidatul ideal are experienta in domeniul mass-media si in managementul afacerilor, lucreaza efectiv cu cifrele, gandeste aplicat si vorbeste fluent limba engleza. Este bun negociator, entuziast, hotarat, organizat, orientat catre rezultate, perseverent, vizionar; relationeaza elegant si motiveaza eficient. Vor fi luate in considerare pentru etapa de selectie exclusiv candidaturile care indeplinesc in mod cumulativ cerintele prevazute in specificatiile postului.

Restrictii

Se accepta CV-uri in limba Romana

Nivel minim de educatie necesara Diploma de facultate

Nivel minim de experienta necesara 2 - 3 ani

Limbi straine necesare Engleza, Germana

1 pozitii disponibile 1 persoane au aplicat deja