Detalii loc de munca

Descrierea jobului

EBC recruteaza un Consilier Service Mecanica pentru o companie care comercializează şi asigură servicii post-vânzare pentru o gamă largă de autovehicule. Responsabilitati : · Primirea si consilierea clientilor; · Consulta si pregateste programarile stabilite; · Identifica tipul interventiei (plata la client, garantie vehicul nou, garantie vehicul ocazie, contract de service, flota Importator, plata asigurator); · Evalueaza nevoile clientului printr-o serie de intrebari adaptate si reformuleaza cererea acestuia; · Verifica in sistemul Constructorului, incadrarea in plaja acoperita de Campaniile de Service, si daca este cazul, deschide un Contract de Reparatie pentru realizarea acesteia; · Inregistrarea electronica a solicitarilor clientului, notand cu exactitate si pedanta sesizarile acestuia; · Face un control vizual asupra starii generale a autovehiculului, mentionand in contractul de reparatie orice aspect privind neconformitatea; · In functie de tipul interventiilor, se asigura de disponibilitatea pieselor de schimb necesarea realizarii lucrarilor; · Informeaza clientul asupra interventiilor care se vor realiza, se asigura de buna intelegere din partea clientului; · Confirma durata interventiei, consultandu-se, daca este necesar, cu Seful de Atelier si fixeaza data/ora restituirii autovehiculului in functie de disponibilitatea clientului si de finalizarea lucrarii; · Semneaza si ofera spre semnare fiecarui client Contractul de Reparatie si ii remite acestuia exemplarul sau, precum si oferta estimativa; · Transmite Contractele de Reparatie complete catre Seful de Atelier; · Ramane in contact cu Seful de Atelier/TEC-ul/CTC-istul pentru a urmari stadiul reparatiei in curs, in timp real; · Informeaza clientii telefonic/e-mail, in cazul lucrarilor neprevazute dar necesare, pentru a obtine acordul acestora si comunica noul termen de finalizare a reparatiilor si ora restituirii; · Comanda piesele confirmate de Client catre magazia de piese utilizand formularul special de comanda piese de schimb; · Emite devizul de reparatie aferent contractului; · Actualizeaza carnetul de intretinere al autovehiculului, daca este cazul; · Contacteaza clientul in vederea comunicarii finalizarii reparatiei, a costului total si stabilirii orei de restituire a autovehicului sau si reaminteste clientului modalitatile prin care se poate efectua plata ; · Explica factura clientului, interventiile si ii arata ca ele corespund lucrarilor solicitate si in functie de optiunea clientului, prezinta piesele inlocuite; · Pregateste vizita urmatoare, sfatuind clientul asupra interventiilor pe care trebuie sa le aiba in vedere (inclusiv urmatorul ITP si urmatoarea revizie); Beneficii · Salariu motivant; · Mediu de lucru multiational.

Cerinte

· Studii universitare (Facultatea de Transporturi/Mecanica - Sectia Autovehicule Rutiere) - reprezinta un avantaj); · Experienta pe o pozitie similara cel putin 1 an; · Permis de conducere categ. B. · Fluenta in exprimarea in limba engleza si/sau italiana; · Cunostinte de operare pe calculator; · Cunostiinte utilizare Automaster si Normative constructor – reprezinta un avantaj; · Initiativa si organizare; · Abilitati de comunicare si negociere; · Orientare catre atingerea obiectivelor.

1 pozitii disponibile 3 persoane au aplicat deja