Detalii loc de munca

Descrierea jobului

Atribuții Consultantul fiscal/consultantul fiscal senior își va folosi cunoștințele referitoare la legislația fiscală pentru a oferi servicii de consultanță clienților. El va trebui să fie în permanență la curent cu legislația fiscală care este într-o continuă schimbare, să o înțeleagă și să le explice clienților implicațiile acesteia. Consultantul fiscal/consultantul fiscal senior va avea prilejul să câștige experiență în domeniul fiscalității naționale și internaționale. Ca membri ai echipei noastre de profesioniști, consultanții vor trebui să gândească în prealabil și sa fie preocupați de modul în care trebuie abordate angajamentele, fiind implicați în diverse proiecte de consultanță și având obligația de a comunica permanent atât cu proprii lor colegi, cât și cu reprezentanții cei mai importanți ai clienților, vor desfășura activități pe cont propriu, vor coordona membrii echipei și vor întocmi și valida documentele ce urmează a fi livrate clienților. Consultanții noștri sprijină echipele în efortul de a le furniza clienților consultanță de calitate și de a căuta noi oportunități de afaceri. Responsabilitățile lor principale vor consta în: Oferirea serviciilor de consultanță clienților din diverse domenii de activitate cu privire la diferite probleme fiscale, în special în cadrul proiectelor TVA; Desfășurarea activității în conformitate cu legislația în vigoare, în vederea întrunirii tuturor obligațiilor fiscale de către client; Monitorizarea mai multor angajamente față de clienți; Studierea problemelor legate de fiscalitatea internă și internațională; Instruirea și îndrumarea personalului format din juniori; Sprijinirea managerilor și partenerilor în dezvoltarea activității companiei (redactarea prezentărilor și a propunerilor de ofertă, participarea la întâlnirile cu clienții, etc.). Atunci când prezintă un raport managerului sau partenerului, consultantul fiscal/consultantul fiscal senior se va concentra asupra următoarelor aspecte: Consultanța fiscală pentru întreprinderi mijlocii din diferite sectoare de activitate; Serviciile legate de tranzacții și consultanță fiscală; Relațiile cu clienții existenți și cu cei noi și dezvoltarea afacerilor cu aceștia; Dezvoltarea oportunităților de afaceri pe plan internațional de-a lungul rețelei mondiale a Mazars. Oferim responsabilități incitante și motivante într-un mediu multinațional. Veți avea libertatea necesară pentru a da curs propriilor inițiative și ocazii excelente de a vă dezvolta pe plan profesional.

Cerinte

Profil Candidații trebuie să aibă o calificare în domeniul economic și o experiență de 2-3 ani în consultanța fiscală (experiență și pregătire tehnică în consultanță fiscală), cu precădere în realizarea proiectelor TVA; trebuie să fie independenți și orientați către afaceri; să aibă capacitatea de a rezolva probleme complexe într-o manieră pragmatică și, de asemenea, să aibă experiență în coordonarea și motivarea echipelor. Candidații trebuie să aibă aptitudini analitice, cunoștințe de operare a computerului (MS Office), atitudine profesională, să fie sociabili și de încredere. Sunt imperative aptitudinile excelente de comunicare, scrisă și orală, în limbile română și engleză, iar cunoașterea limbii franceze și/sau germane reprezintă un avantaj. Oferim: Mediu de lucru tânăr, dinamic și plăcut; Activitate diversificată, cu oportunitatea construirii unei cariere într-un mediu de lucru în care dezvoltarea personală este încurajată; Cursuri intensive de instruire prin intermediul sesiunilor interne și instruire la locul de muncă; Calificare ACCA – program complet; ADIT ; Pachet salarial excelent.

1 pozitii disponibile 2 persoane au aplicat deja