Inapoi la joburi

Detalii loc de munca - Cluj Napoca

Descrierea jobului - Cluj Napoca

EVW Holding SRL parte a grupului E van Wijk din Olanda, recruteaza pentru Echipa de Contabilitate din Gilau - Cluj, pentru rolul de Economist senior pentru Divizia Camioane, cu raportare directa catre Contabilul sef. Datorita expansiunii si dezvoltarii activitatilor, suntem in cautarea unui Economist, care sa fie interesat de o provocare profesionala si de o oportunitate de cariera. Candidatul va trebui sa faca dovada faptului ca va contribui la dezvoltarea si la imbunatatirea continua a proceselor din EVW Holding SRL. Responsabilitati: • Raspunde de corectitudinea inregistrarilor contabile si indeplinirea la timp a sarcinilor specifice functiei. • Emite facturile de vanzare a camioanelor si conduce evidenta antecontractelor, a contractelor si actelor aditioanele aferente camioanelor, raspunzand de verificarea concordantei dintre contracte si solicitarile de facturare. • Configureaza clientii si introduce facturile in sistemul informatic. • Inregistreaza in evidenta contabila extrasul bancar al contului bancar specific camioanelor. • Verifica cererile de restituire a avansurilor incasate de la clientii diviziei camioane in baza antecontractelor, confirmand prin semnatura bunul de plata catre client sau finantator. • Emite/inregistreaza in evidenta contabila ordinele de compensare pentru divizia camioane. • Conduce evidenta contractelor de buyback cu evidentierea expunerii financiare a companiei pe intervale de timp. • Calculeaza penalitatile de intarziere pentru clientii de pe divizia camioane conform contractelor si emite facturile aferente. • Conduce evidenta contabila a contractelor de vanzare pe rate cu efecte de incasare, inclusiv pentru returul la dealeri sau la clienti pe baza de document de predare primire. • Emite facturile pentru prestatii de servicii logistice. • Contribuie la inchiderea de luna si intocmeste rapoarte periodice. Beneficii: • Munca intr-o echipa dinamica si profesionista • Pachet salarial atractiv • Servicii medicale si asigurari de sanatate • Transport asigurat • Oportunitati de dezvoltare profesionala continua

Cerinte

• Studii superioare de specialitate • O buna intelegere a principiilor generale de contabilitate • Cunoasterea pachetului MS Office, experienta intr-un sistem integrat de contabilitate constituie un plus • Buna cunoastere a limbii engleze • Atentie la detalii si distributiva • Capacitate de a indeplini mai multe sarcini simultan • Cunoasterea standardelor internationale de contabilitate constituie un avantaj • Etica si atitudine pozitiva

Restrictii

Nivel minim de educatie necesara Diploma de facultate

Nivel minim de experienta necesara 2 - 3 ani

1 pozitii disponibile
Arata anuntul si prietenilor tai