Detalii loc de munca

Descrierea jobului

• Contabilizeaza si inregistreaza registrul de casa in lei si valuta • Verifica soldurile conturilor de trezorerie in lei; • Centralizeaza deconturile in lei in vederea transmiterii lor spre verificare si aprobare; • Contabilizeaza si inregistreaza deconturile in lei; • Evidenta imobilizarilor corporale si necorporale; • Evidenta conturilor de marfuri; • Contabilizeaza si inregistreaza operatiunile privind materialele auxiliare si alte materiale consumabile • Tine evidenta obiectelor de inventar pe fiecare salariat in parte, intocmeste bonurile de dare in folosinta a obiectelor de inventar precum si miscarea acestora intre personalul societatii; • Contabilizeaza si inregistreaza operatiunile privind clientii: Tine evidenta conturilor 419-clienti creditori ; 461–Debitori diversi, 462-Creditori diversi; Intocmeste notificari catre clienti la solicitarea sefului ierarhic superior si urmareste primirea confirmarilor; Pregatire dosar client pentru actionare in instanta, la solicitarea sefului ierarhic superior; Verifica clientii noi in CIP si face analiza acestora • Tine evidenta achizitiilor intracomunitare: inregistreaza facturile de achizitii intracomunitare pentru livrarile directe la client; • Evidenta cheltuielilor inregistrate in avans: pregateste documentatia privind justificarea cheltuielilor; • Efectueaza componente ale soldurilor conturilor de clienti si sesizeaza superiorul ierarhic in cazul eventualelor neconcordante, in vederea reglarii lor; • Listeaza atentionarile de plata la clienti si le transmite managementului firmei, agentilor de vanzari se departamentului facturare; • Centralizeaza documentatia pentru Declaratia Intrastat si intocmeste declaratia Intrastat; • intocmeste rapoarte si situatii centralizatoare specifice conform cerintelor superiorilor ierarhici; • intocmeste si transmite confirmari de sold pentru clienti interni si externi periodic si la inchiderea exercitiului financiar, raspunde de solutionarea acestora; • colaboreaza la intocmirea lucrarilor de inchidere a exercitiului financiar si la intocmirea situatiilor financiare semestriale si anuale; • participa la operatiunile de inventariere a patrimoniului; • indeplinirea oricaror altor sarcini care i se traseaza pe linie ierarhica;

Cerinte

• Cunostinte solide de contabilitate, cu experienta in intocmirea situatiilor contabile – MINIM 3 ani;Experienta de contabilitate in companii mari; • Cunostinte de operare SAP, pachetul Microsoft Office, in mod special Excel; • Acuratete, rapiditate, orientare spre rezultate, tenacitate, atentie distributiva. Studii superioare economice – obligatoriu • Engleza (C1), Germana (B1) – ar fi un avantaj (conform Common European Framework) Beneficii Oferite Contract de munca Perioada nedeterminata, cu 90 de zile calendaristice perioada de proba. salarizare: NET: 2455 LEI in perioada de proba de 90 de zile, apoi 3156 LEI Transport de la/ la statia de metrou

2 pozitii disponibile 5 persoane au aplicat deja