Acest anunt nu mai este activ

Inapoi la joburi

Detalii loc de munca - Germania

Descrierea jobului - Germania

Un arhitect de securitate este persoana care este responsabilă pentru menținerea securității sistemului informatic al unei companii. Trebuie să se gândească la fel ca un hacker, deoarece trebuie să anticipeze toate mișcările și tacticile pe care hackerii le vor folosi pentru a încerca să obțină acces neautorizat la sistemul informatic. Trebuie să rămână în permanență la curent cu cele mai recente evoluții atât la sfârșitul securității, cât și la sfârșitul atacului. Mulți experți în tehnologia informației consideră că cei mai buni arhitecți de securitate sunt foști hackeri, făcându-i foarte pricepuți să înțeleagă cum vor funcționa hackerii. O primă datorie a arhitectului de securitate atunci când începe un nou loc de muncă este să înțeleagă în detaliu sistemele companiei. Ei trebuie să învețe cine are acces și unde sunt punctele slabe ale sistemelor. Responsabilități: Trebuie să fie familiarizat cu mediul actual de amenințare, modul în care aceste amenințări pot exploata vulnerabilitățile cunoscute și pot oferi strategii de atenuare în proiectarea și dezvoltarea sistemelor pentru a asigura minimizarea riscului de securitate. Să dezvolte, să pună în aplicare și să continue să maturizeze politicile, standardele, practicile și liniile directoare privind arhitectura de securitate, asigurându-se că acestea rămân aliniate cu obiectivele afacerii, îndeplinesc cerințele de reglementare și contractuale și sunt actualizate pentru a aborda modificările peisajului de risc. Să evalueze tehnologiile emergente împotriva arhitecturii de securitate pentru a determina locul în care acestea se completează cu lacune, se suprapun cu soluțiile existente sau se extind capacitățile. Soluții de inginerie care să abordeze echilibrul între cerințele de afaceri și cerințele de securitate informatică. Poate lucra independent cu o direcție minimă și își poate gestiona sarcina / angajamentul propriu. Funcționează eficient și precis într-un mediu rapid. Gânditor analitic și creativ, un distribuitor bine orientat și detaliat, care lucrează cu un înalt simț al urgenței.

Cerinte

Abilitatea de a inspira echipele să fie inovatoare în dezvoltarea de noi idei și soluții. Certificări din industrie, cum ar fi CISSP, CISA, GSEC, etc. Înțelegerea aprofundată a principiilor și proceselor de gestionare a riscurilor. Experimentați evaluările de securitate importante ale sistemelor mari, la nivelul întregii companii. Experiență minim 5 ani. Cunoștințe bune de limba engleză sau germană. Experți în cele mai bune practici de securitate privind tehnologiile actuale. Salariu conform experienței și calificărilor.

5 pozitii disponibile
Arata anuntul si prietenilor tai