Detalii loc de munca

Descrierea jobului

Descrierea generala a postului Elaboreaza estimari ale costurilor (materiale, manopera, timp) necesare realizarii ofertelor / proiectelor de constructii-montaj retele si instalatii electrice sau serviciilor de inginerie. Atributii si Responsabilitati: • Studiaza documentatia de ofertare primita si coreleaza specificatiile caietelor de sarcini cu planurile si listele de lucrari; • Se consulta cu clientii, furnizorii si personalul din alte departamente in scopul elaborarii estimarilor. • Analizeaza documentatia de executie si estimeaza necesarul de materiale, manopera si timp necesare realizarii proiectului. • Elaboreaza lista cu cereri de oferte pentru lucrari si materiale necesare ofertarii catre departamente interne si/sau catre subcontractori. • Analizeaza cerintele privitoare la material si manopera si propune varianta cea mai eficienta de realizare a unui proiect, fie ea subcontractarea sau regia proprie. • Elaboreaza oferta tehnica. • Participa la prezentarea ofertei catre beneficiar sau reprezentantul acestuia si apoi participa la toate etapele de negociere a ofertei. • Asigura transferul complet al informatiilor din faza de ofertare catre mangerul de proiect / responsabilul cu urmarirea lucrarii. • Monitorizeaza costurile realizate in procesul de executie a proiectelor pentru care a elaborat estimari in etapa de ofertare.

Cerinte

Experienta de minim 3 ani pe o pozitie de Inginer electric ofertare sau similara, in domeniul constructii-montaj retele electrice (statii si posturi de transformare, linii electrice aeriene si subterane, etc) . Studii superioare tehnice: Electrica , Electrotehnica, Energetica, Instalatii. Cunostinte specifice: • Cunostinte solide in estimarea si monitorizarea costurilor proiectelor; • Cunostinte avansate privind tehnologia de executie a lucrarilor din domeniul electro-energetic – retele de distributie a energiei electrice; • Cunostinte avansate soft devize ( Intelsoft, Doclic etc..) • Cunostinte generale de managementul proiectelor; • Cunostinte generale privind tehnicile de negociere; • Cunostinte avansate MS Office; • Cunostinte generale de limba engleză (citit, scris, vorbit); • Permis de conducere cat. B; Competente si abilitati : • Abilitati excelente de comunicare si relationare • Orientat catre catre rezultate; • Gandire critica; • Managementul Timpului; • Rezistenta la stres; • Initiativa. • Analizeaza si actualizeaza periodic costurile standard rezultate in scopul imbunatatirii permanente a ofertelor intocmite pe baza estimarilor propuse. • Transmite recomandari pentru strategia de reducere a costurilor de executie. • Construieste propria baza de date cu furnizori de materiale sau echipamente electrice si subcontractori (diverse specialitati). Oferta: • Nivel de salarizare motivant; • Mediu de lucru placut in cadrul unei echipe tinere; • Training intern de specialitate si cursuri periodice de perfectionare; • Oportunitati de dezvoltarea profesionala pe termen mediu si lung intr-un mediu profesionist si dinamic in cadrul Societatii sau a Grupului.

2 pozitii disponibile 5 persoane au aplicat deja