Acest anunt nu mai este activ

Inapoi la joburi

Detalii loc de munca - Cluj Napoca

Descrierea jobului - Cluj Napoca

Grupul E.ON în România este activ pe piaţa locală de energie în domeniile furnizării şi distribuţiei de gaze naturale şi energie electrică. Deservind circa 3 milioane de clienţi din 20 de judeţe din partea de nord a ţării, E.ON România este unul din liderii pieţei de energie din România. Delgaz Grid este o companie a grupului E.ON, primul distribuitor integrat de gaze naturale si electricitate din România. Responsabilităţi ·Efectuează activităţi de informare şi instruire impuse de legislaţia în vigoare şi procedurile interne în domeniile de activitate reglementare; ·Efectuează instruirea salariaților companiei, la angajarea acestora, in domeniul securității şi sănătății in muncă, situațiilor de urgentă şi protecției mediului, verifică însușirea acestor cunoștințe in scopul prevenirii riscurilor profesionale şi a celor generate de situații de urgentă (incendii, accidente industriale, calamități, incidente de mediu etc.); ·Stabilește de comun acord cu directorul departamentului SSM/SU/PM măsuri de îmbunătățire a siguranței in muncă şi asigură suportul necesar pentru îndeplinirea acestora; ·Monitorizează îndeplinirea măsurilor din Planul de prevenire şi protecție; ·Repartizeaza personalului echipamente şi mijloace individuale de protecție, verifică periodic calitatea echipamentelor şi mijloacelor individuale de protecție; ·Verifică respectarea cerințelor legale privind supravegherea sănătății lucrătorilor; ·Documentează toate activitățile SSM/SU/PM necesare şi asigură raportarea către autoritățile locale din aria sa de responsabilitate; ·Colectează date şi informații in vederea cercetării incidentelor din aria sa de responsabilitate, participă la investigarea acestora şi întocmește documentația de cercetare; ·Verifică şi asigură suport managerilor de proiect pentru respectarea cerințelor minime de securitate şi sănătate in muncă pentru șantiere temporare sau mobile impuse contractorilor; ·Urmărește realizarea acțiunilor corective şi preventive stabilite in urma controalelor interne efectuate la contractori, oferă suport la evaluarea contractorilor; ·Implementează şi menţine Sistemul de Management al Sănătății şi Securității Ocupaționale conform cerințelor SR OHSAS 18001 Sistemul de Management de Mediu in conformitate cu cerințele Standardului SR EN ISO 14001; ·Evaluează riscurile pentru locurile de muncă şi activitățile monitorizate; ·Verifică dotarea cu echipamente tehnice de apărare împotriva incendiilor la toate punctele de lucru din aria sa de responsabilitate.

Cerinte

·Educaţie necesară: Studii tehnice superioare, cursuri de formare şi perfecționare profesională in domeniul securității şi sănătății in muncă, situațiilor de urgentă şi protecției mediului ·Experienţă practică necesară: Minim 2 ani in domeniul tehnic şi cunoașterea proceselor specifice distribuției de energie electrică ·Cunoştinţe obligatorii cerute de legislaţie: Legislația şi standardele de specialitate in domeniul de activitate ·Cunoştinţe IT: Deprinderi utilizare MS Office: Word, Excel, Power Point, MS Outlook ·Altele: Abilități de comunicare, disponibilitate de adaptare a programului de lucru la cerințele postului, permis conducere categoria B

1 pozitii disponibile 5 persoane au aplicat deja