Inapoi la joburi

Detalii loc de munca - Brașov

Descrierea jobului - Brașov

Descrierea jobului Cunoasterea si citirea corecta a desenelor de ansamblu si de executie pentru componentele mecanice ale masinilor electrice si utilajelor dinamice si adaptarii la alte pozitii. Efectuarea corecta a masuratorilor pentru incadrarea in tolerantele admise. Cunoasterea simbolizarii rulmentilor, a ajustajelor, precum si a jocurilor. Detectarea defectelor rulmentilor si a cauzelor ce le-au generat. Cunoasterea regulilor de depozitare, manipulare corecta a rulmentilor precum si a operatiilor de montare, demontare si intretinere. Cunoasterea rolului ungerii si a tipurilor de vaselina pentru rulmenti. Executarea corecta a alinierii utilajelor dinamice. Executarea masuratorilor de vibratii si interpretarea rezultatului lor. Cunoasterea operatiilor la executarea RT, RC 1, RC2, RK si reungere. Cunoasterea notiunilor despre formele de protectie antiexploziva ale motoarelor electrice si a claselor de temperatura. Cunoasterea notiunilor despre lagare de alunecare, ungerea lor, repararea si intretinerea . Cunoasterea notiunilor elementare de sudura electrica si autogena . Cunoasterea notiunilor de dezechilibru mecanic si efectul vibratiilor in functionarea unui motor electric.

Cerinte

Candidatul ideal: Liceul industrial de specialitate-profil mecanic, scoala profesionala de profil, 10 clase + curs de calificare in munca profil mecanic. Vechime in domeniu : minim 2 ani intr-un post similar Calificare ca lacatus mecanic Alte cerinte : Sa posede cunostinte teoretice si practice pentru reparatia mecanica a masinilor electrice si utilajelor dinamice, triodinelor, generatoarelor de curent continuu.

1 pozitii disponibile
Arata anuntul si prietenilor tai