Detalii loc de munca - Franta

Descrierea jobului - Franta

DESCRIEREA COMUNEI Comuna in Franta de 5000 locuitori situata in regiunea Pays de la Loire, la 10 km de orasul Le Mans (150 000 locuitori) si la ora ora de Paris, cauta un medic generalist pentru a inlocui medicul care va pleca la pensie. Zona de clientela se intinde dincolo de granitele comunei, pe o raza de 20 km, cumuland o populatie de 9000 de locuitori. DESCRIEREA POSTULUI Potential important de clientela. In 2016, existau in comuna 3 medici dintre care un medic a plecat la pensie in 2016. In momentul de fata, in cadrul comunei sunt 2 medici dintre care, un medic de 65 de ani va pleca la pensie in primul trimestru al anului 2018. Acesta s-a oferit sa sprijine medicul nou-venit in vederea familiarizarii cu sistemul medical francez. Preluarea activitatii nu presupune cumpararea acestuia. Beneficii: Comuna pune la dispozitie un cabinet medical, mobilat si dotat cu material medical. Se asigura gratuitatea cabinetului pe o perioada de 4 luni. Se asigura o locuinta mobilata si gratuitate la chiria locuintei pe o perioada de 4 luni. Sprijin in efectuarea demersurilor administrative (Ordinul Medicilor, Casa de Asigurari, URSSAF, creare cont bancar, asigurare profesionala etc) Servicii de sanatate : In cadrul comunei, exista o retea de cadre medicale si de servicii medicale : • 2 medici generalisti • 3 infirmiere medicale, 4 kinetoterapeuti, moasa, podolog, osteopat, naturopat, psiholog, serviciu de urgente. • 2 case de batrani (de 80 si 25 paturi) • Centru medical In apropiere : Centru Spitalicesc la Le Mans (10 km) Cadrul de viata : Comuna beneficiaza de toate serviciile de proximitate : • Centru comercial, cinema, teatru, scoala de muzica, complex sportiv • 60 asociatii ( 22 sportive, 26 culturale si de loisir, 12 sociale) • Cresa, gradinita (7 clase), scoala primara (13 clase), gimnaziu (18 clase), liceu la 10 km (Le Mans)

Cerinte

CANDIDATUL : Diploma de medic generalist sau medic specialist in medicina de familie Certificat de conformitate care atesta formarea conforma conditiilor prevazute de directiva 2005/36/CE Nivel mediu de limba franceza (nivel B1-B2)

1 pozitii disponibile
Arata anuntul si prietenilor tai